Recepția semnalului TV digital (DVB-T2) în condiții extrem de dure. DVB-T2 - ce este? Set-top box DVB-T2. Tuner DVB-T2

DVB-T2 este a doua generație a standardului european pentru televiziunea digitală terestră de difuzare DVB-T.

Difuzarea TV a standardului DVB-T2 este produsă folosind codificare MPEG-4, rata de biți este de până la 50 Mbit/s. Formatul digital asigură stabilitatea imaginii chiar și în condiții de zgomot ridicat și interferențe. Acest lucru îl face fundamental diferit de formatul analogic, care se caracterizează prin distorsiuni sistemice.

Notă. Standardul DVB-T2 este ultimul din familia standardelor de televiziune digitală terestră DVB, deoarece este imposibil să se implementeze fizic o rată de date mai mare pe unitatea de spectru.

DVB-T2 are diferențe fundamentale față de DVB-T atât în ​​ceea ce privește arhitectura la nivel de sistem, cât și la nivel fizic. Acest lucru cauzează incompatibilitatea receptoarelor DVB-T cu DVB-T2.

Standardul DVB-T2 are avantaje incontestabile față de predecesorul său: este conceput pentru a crește capacitatea canalului radio cu cel puțin 30%, în timp ce infrastructura rețelelor existente și resursele de frecvență nu trebuie modificate. Acest lucru va extinde numărul de programe de televiziune transmise pe o singură atribuire RF, precum și va îmbunătăți calitatea rețelelor de frecvență radio.

În ciuda faptului că standardul DVB-T2 este un succesor al DVB-T, are o funcționalitate îmbunătățită și extinsă. În timp ce se mențin idei de bază de procesare a semnalului, cum ar fi codificarea, precum și intercalarea și codificarea datelor, fiecare dintre etape este îmbunătățită și extinsă. Modificările nu au afectat doar modularea OFDM (multiplexarea prin diviziune ortogonală a frecvenței).

Pentru încapsularea datelor în sistemul DVB-T2, este posibil să utilizați nu numai MPEG, ci și fluxul de transport de uz general (GSE). Acest lucru asigură o reducere a cantității de date aeriene transmise și face adaptarea fluxului la rețea mai flexibilă. În comparație cu predecesorul său (DVB-T), standardul DVB-T2 nu este legat de nicio structură de date la nivel de transport.

Există, de asemenea, diferențe în utilizarea dungilor. Dacă în standardul DVB-T întreaga bandă este utilizată pentru transmiterea unui flux, atunci în DVB-T2 așa-numita Conceptul PLP. Această abreviere înseamnă Physical Layer Pipes, sau canale de strat fizic, și înseamnă transmiterea mai multor canale logice într-unul fizic. Sunt posibile 2 moduri:

    modul A – transmiterea unui PLP;

    modul B – transmiterea mai multor PLP-uri (sau multiPLP). În acest mod, mai multe fluxuri de transport sunt transmise simultan, fiecare dintre aceste fluxuri fiind plasat în propriul său PLP. Datorită acestui fapt, într-un canal de frecvență radio este posibil să coexiste servicii care sunt transmise cu diferite grade de imunitate la zgomot. Este posibil să selectați modul de modulație și modul de codare rezistent la zgomot individual pentru fiecare PLP. Cu alte cuvinte, operatorul poate alege o viteză de transmisie mai mare sau o imunitate mai bună la zgomot pentru fiecare program din pachet. Receptorul decodifică numai PLP-ul selectat și se oprește în timpul transmiterii PLP-urilor care nu sunt de interes pentru utilizator. Acest lucru asigură economii de energie.

Standardul DVB-T2 are un sistem de intercalare mai complex. Se utilizează intercalarea biților și a frecvenței, precum și, în plus, intercalarea în timp. Se realizează atât în ​​cadrul unui simbol de modulație, cât și într-un supercadru, ceea ce face posibilă creșterea stabilității semnalului la zgomot de impuls, precum și modificarea caracteristicilor căii de transmisie.

Pentru standardul DVB-T2, există 8 moduri de a plasa semnale pilot. Adică, dacă pentru DVB-T numărul de semnale pilot din numărul total de purtători a fost de 8%, atunci pentru sistemul DVB-T2 această valoare poate fi variată: 1, 2, 4 și 8%. Modelul de plasare este afectat de valoarea intervalului de gardă.

O altă inovație a standardului DVB-T2 este rotirea constelației de semnal, care crește imunitatea la zgomot a sistemului.

Astfel, caracteristicile cheie ale DVB-T2 sunt:

    comparativ cu DVB-T: creșterea cu nu mai puțin de 30% a debitului și îmbunătățirea caracteristicilor SFN;

    stabilitatea transmisiei determinată de serviciu;

    transmiterea de programe atât la receptoare mobile, cât și la receptoare staționare;

    utilizarea infrastructurii DVB-T existente;

    reducerea costurilor de operare pe partea de transmisie datorită unei reduceri a raportului putere de vârf/putere medie.

Folosind DVB-T2, sunt furnizate diverse servicii digitale. Recepția semnalului TV digital (DVB-T2) în condiții extrem de dure.
Datorită naturii de ogar a lui Tricolor, am decis să „terminăm” televiziunea digitală terestră la casa mea.
Prima încercare (de iarnă) s-a încheiat cu eșec: a funcționat pe vreme rece, dar la zero și mai sus nu a fost suficient semnal. Motive: vara umiditatea absolută este mult mai mare decât iarna, câmpie lângă râu și pădure din apropiere. Permiteți-mi să vă reamintesc că relieful meu direcțional către repetor oferă un „interval complet închis”, adică. semnalul nu trebuie să treacă... Este atașat un relief cu o elipsă de refracție. A

Am cumpărat un receptor foarte sensibil (-82dBm) și am mutat antena din casă departe de pădure (în bucătăria de vară). Acum sunt 100 de metri până la pădure, dar probabil erau 20 de metri (un unghi ascuțit față de repetor).
Am cumpărat și conectat/întins 23-25 ​​de metri de cablu RG-6U.
Am instalat o antenă paratrăsnet la intrarea receptorului. Probabil că ar trebui să-l instalăm la ieșirea amplificatorului, dar încă nu vom ajunge la el. Iar la intrare, amplificatorul de antenă are un scurtcircuit DC, deci cred că este bine protejat.
Rezultat,în general, pozitiv (comparativ cu ceea ce era înainte): la 650 MHz puterea semnalului este de 80%, iar la 722 MHz - 48%. Pe ambele, „calitate” este 100%, ceea ce nu cred. Desigur, 48% nu este suficient, dar funcționează. Pe punctul de. Când receptorul se încălzește și pe măsură ce redarea se desfășoară, apar întreruperi de semnal... Mai mult, antena trebuia aliniată foarte precis în direcție.
Nu mi-a plăcut și am decis să „terminăm” mai departe.
Am instalat un al doilea amplificator in casa in fata receptorului (un vechi, de la o antena veche).
În același timp, a trebuit să depășesc excitația amplificatorului și semnalul prea puternic.
Un semnal puternic a câștigat splitterele, ceea ce este potrivit pentru mine, pentru că vreau să distribuim DVB-T2 prin casă.
Acum ambele multiplexuri au un nivel de semnal peste 90%. Și calitatea... - vezi Nota-3.
Mi-a plăcut.
Protecție împotriva trăsnetului:
Am atașat un paratrăsnet din aluminiu gros de un metru în partea de sus a catargului antenei și l-am organizat printr-un adaptor din aluminiu la cupru. Cu a lui partea inferioară(și nu de la fundul catargului!) o coborâre din cupru până la împământare, pentru care am cumpărat și ciocănit o țeavă zincată la 1,6 metri sub antenă. La aceeași împământare a fost sudat un cablu de oțel, la care a fost conectat un cablu de antenă, care mergea din bucătăria de vară până în casă. Teava de cupru la otel - prin saibe din inox.
Nota 1:
Se presupune că televizorul (cel puțin) și restul sunt împământate, în caz contrar se pot forma interferențe la intrarea receptorului (până la 100-150 Volți), care, cu o antenă împământată și o intrare de antenă temporar deschisă, poate (dacă acestea sunt conectate) sparge amplificatorul de antenă catarg la ieșire. Și acesta nu este o teorie, ci un adevăr crud al vieții.
Nota 2:
Este ciudat că indicatorul meu de calitate a semnalului este aproape întotdeauna 100%. Nu cred!

Actualizare din 11 iulie 2015:
Notă celor care insistă că recepția nu se deteriorează atunci când plouă.
Zilele trecute am avut o ploaie sălbatică. Deci, în timpul acesteia, semnalul la 722 MHz sa dezintegrat complet și a fost adăugat la 650...
Este clar, pentru că Raportul meu semnal-zgomot este limită. Și antena nu are cea mai mare rază de acțiune...
M-am zgâriat pe spate, am rupt o antenă veche care era întinsă, am făcut 6 directori de aproximativ 14,5 cm lungime (aceasta este lungimea directorilor părții achiziționate a antenei) și i-am înșurubat la antena principală. După aceasta, nivelul semnalului, aspru în mod deliberat la 50%, a crescut la 65% (comparativ cu o antenă achiziționată). Câți în decibeli, desigur, nu se știe...
Așteptăm, afară de ploaie!
Actualizare din 21 iulie 2015:
Rezultatul modificării antenei:

Astăzi am avut din nou o ploaie puternică, ambele mele Tricolore (am temporar două antene îndreptate spre 36E) s-au stins timp de 5-10 minute, iar CETV-ul meu nu s-a oprit nicio secundă...
Aici, prin amplificarea antenei în sine, am crescut raportul semnal-zgomot și prin urmare semnalul nu a mai fost „pe margine” și efectul nu a mai fost vizibil. Cu toate acestea, nivelul semnalului în timpul precipitațiilor a scăzut de la 91% la 72% (în punctul minim).

Acum antena arată așa:

În plus față de rezultatele modificării antenei:
Au fost ploi abundente și furtuni. Am observat că în momentul unei descărcări de fulgere la distanță imaginea este perturbată timp de 2-3 secunde...
Nota 3:
Am cumpărat un receptor ușor diferit de la aceeași companie pentru un prieten și, în plus, am fost convins că calitatea aproape constantă a semnalului de 100% pe receptorul meu este o ficțiune. Acest nou receptor „măsoară” mai mult sau mai puțin normal. Calitatea acestuia (din același sistem antenă-alimentator) este de 60-70%. Apropo, meniul software și controalele sale sunt diferite.
Aparent, voi zgudui producătorul/reprezentantul pentru a oferi o actualizare de software, care este mult mai bună din punct de vedere al confortului.
Nota-4:
Membru al forumului despre electricitatea statică în timpul zăpezii de la o antenă pe intervalul de 27 MHz (fir de cupru pe verticală):
Nota-5:

Cu siguranță mulți utilizatori ruși interesați de televiziunea terestră au auzit deja despre trecerea treptată la difuzarea digitală în toată țara. Mulți telespectatori nu au idee ce trebuie făcut pentru a trece la televizorul digital, indiferent dacă trebuie să achiziționeze echipamente suplimentare sau nu. În acest material, voi încerca să răspund la toate întrebările utilizatorilor care intenționează să folosească televiziunea digitală pe televizoarele lor, deoarece standardul de televiziune digitală, datorită tehnologiei informației, se transformă într-un nou serviciu pentru telespectator.

Avantajele televiziunii digitale și dezavantajele televiziunii analogice

Principalul dezavantaj al semnalului analogic este protecția slabă împotriva interferențelor, precum și o bandă destul de largă a spectrului de frecvență radio necesară pentru difuzarea unui canal. Prin urmare, în emisie am fost limitați la maximum două duzini de canale color, iar pe rețelele de cablu o medie de 70. Cu un semnal analogic, este destul de dificil să creați un serviciu convenabil pentru utilizator și operator (de exemplu, să implementați capacitatea de a conecta și deconecta rapid pachetele de canale). În plus, TV analogic necesită transmițătoare de mare putere cu o zonă mare de acoperire.

Un semnal digital nu are aceste dezavantaje. Principalul avantaj al televiziunii digitale este că semnalul poate fi comprimat folosind algoritmi moderni (de exemplu, MPEG). Prin comprimarea semnalului în intervalul de frecvență al unui canal de televiziune analogic, puteți potrivi până la 10 canale digitale cu aproximativ aceeași calitate a imaginii. Modul exact de codificare și comprimare a unui semnal este determinat de un singur standard. Astăzi, în Europa și Rusia, principala familie de standarde este DVB - un produs al consorțiului internațional DVB Project. Familia include standarde pentru televiziunea prin satelit, terestră, cablu și mobil, care diferă prin gradul de compresie, imunitatea la zgomot și alți parametri (în funcție de mediul de transmisie utilizat).

Avantajele televiziunii digitale

  • imunitate la zgomot, capacitate de compresie;
  • îmbunătățirea calității imaginii (semnalul digital este mai puțin sensibil la interferențe decât analogul);
  • un număr mai mare de canale over-the-air comparativ cu difuzarea analogică.

Standarde mondiale de televiziune digitală

În America, standardul ATSC, dezvoltat de grupul Advanced Television Systems Committee, este larg răspândit, în Japonia ISDB (Integrated Services Digital Broadcasting) se dezvoltă rapid, Rusia a urmat calea europeană, adoptând standardul DVB (Digital Video Broadcasting) ca standard bază.

Să trecem la digital

La începutul anilor 2000 a avut loc o tranziție masivă la standardele de televiziune digitală în lume. În țara noastră, canalele de stat au început tranziția la digital în 2009, ca parte a programului federal „Dezvoltarea difuzării de televiziune și radio în Federația Rusă pentru 2009-2015”. DVB-T2 a fost ales ca standard unificat de transmisie digitală, care permite plasarea mai multor canale digitale pe banda de frecvență decât predecesorul său DVB-T, dar asta nu înseamnă o creștere a rezoluției imaginii difuzate. Ar trebui să ne așteptăm la calitate HD în aer doar în viitorul îndepărtat. Astăzi, emițătoarele DVB-T2 funcționează aproape în toată țara. În unele locuri, doar primul multiplex (pachet de 10 canale digitale) este în prezent activat în alte zone, al doilea este deja disponibil. Asta înseamnă că, dacă ai un televizor adecvat sau un set-top box suplimentar, poți primi și urmări gratuit 20 de canale la o calitate decentă și aproape fără interferențe. Programul de dezvoltare a televiziunii digitale în Rusia presupune actualizarea doar a echipamentelor de distribuție și transmisie. Telespectatorii trebuie să se gândească singuri la înlocuirea receptoarelor, deoarece pentru a primi un semnal de televiziune digitală terestră ai nevoie Tuner TV DVB-T2, iar unul similar este oferit doar în . Pentru a primi un semnal cu dispozitive mai vechi, telespectatorii vor trebui să cumpere și să instaleze un set-top box acasă.

Formate de compresie video în standardul DVB

Standard DVB- aceasta nu este o descriere completă a formatului de televiziune digitală, ci o metodă pentru o implementare specifică a emisiunii. În cadrul acestui standard pot fi utilizate diverse sisteme de codare video (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 etc.), dar nu toate sunt compatibile cu versiunea inversă. Cele mai comune formate de compresie sunt MPEG-2 (cea mai bună calitate a imaginii) și MPEG-4 (are o compresie mai bună). Televiziunea digitală rusă va folosi compresia MPEG-4. Televizoarele care acceptă standardul MPEG-4 pot funcționa și cu MPEG-2, dar nu invers, deoarece MPEG-2, la rândul său, este folosit de operatorii de cablu care nu sunt limitati în banda de frecvență, iar imaginea comprimată cu acest codec este mult. calitate superioara.

Antenă analogică sau antenă de satelit?

Principiul funcționării de pe o antenă satelit. Trebuie să cumpărați și să instalați un set de echipamente de recepție a semnalului: o „antenă”, o cartelă de acces la canalele prin satelit și un set-top box (receptor prin satelit), care asigură transformarea semnalului digital primit într-un semnal analogic care este de înțeles pentru televizor. Receptor de satelit- acesta este un dispozitiv care asigură transformarea unui semnal din DVB (diverse sisteme de decodare) într-un format perceput de un televizor de uz casnic. Puteți conecta cablul unui operator de cablu sau o antenă de televiziune terestră familiară la un astfel de set-top box. Este posibil să nu fie nevoie de echipamente intermediare, deoarece multe televizoare moderne acceptă standardul DVB-T, ceea ce înseamnă că este compatibil cu compresia MPEG-4 și nu necesită o antenă specială pentru a recepționa semnalul digital.

Pentru a nu schimba televizorul, există o alternativă - Modul CAM. Este un fel de card de expansiune care se introduce in televizor si ii confera functionalitatea unui set-top box, dar pentru a folosi aceasta componenta televizorul trebuie sa aiba o interfata CAM. Vă voi spune mai multe despre modulul CAM în secțiunea TV prin cablu digital.

Platformele de satelit care operează oficial în Rusia utilizează standardele DVB-S și DVB-S2. Pentru recepție, aveți nevoie de o antenă instalată corect (al cărei diametru depinde de locația geografică a abonatului și de satelitul selectat), un receptor cu o cartelă de acces validă și un televizor.

DVB-T2 - un nou standard pentru televiziunea digitală

Standard DVB-T2- Aceasta este a doua generație a standardului european de transmisie digitală terestră DVB-T. Este conceput pentru a îmbunătăți capacitatea rețelelor de televiziune cu cel puțin 30% în comparație cu DVB-T cu aceeași infrastructură de rețea și resurse de frecvență.

Avantajele standardului DVB-T2:

  • creșterea numărului de canale din pachetul de difuzare;
  • posibilitatea de a organiza emisiuni „locale”;
  • posibilitatea dezvoltării televiziunii de înaltă definiție;
  • eliberarea de frecvențe eterice.

Utilizarea standardului DVB-T2 în dispozitivele de abonat creează o bază tehnologică pentru furnizarea de servicii suplimentare și HDTV prin rețelele de televiziune digitală terestră. În viitor, este posibilă introducerea unei noi tehnologii interactive, datorită căreia capacitățile unui televizor familiar vor deveni un analog al Smart TV. Deci, atunci când cumpărați un televizor, acordați atenție suportului pentru standardul DVB-T2.

Rezoluția imaginii în televiziunea digitală

Un semnal de televiziune obișnuit este „definiție standard” ( Definitie standard,SD), există și o opțiune de semnal de calitate îmbunătățită ( „claritate sporită”) - 480p, 576p, 480i sau 576i. Numărul indică numărul de pixeli în înălțime, iar litera indică tipul de scanare - intercalat (i) sau progresiv (p). Numărul de pixeli în lățime depinde de raportul de aspect al imaginii, ceea ce duce la existența mai multor tipuri de semnal de înaltă definiție. Există cel puțin patru opțiuni SD în televizorul analog modern. Dacă televizorul dvs. acceptă DVB-T, nu vor exista probleme de compatibilitate. Operatorii prin cablu și prin satelit oferă de obicei un fel de opțiune de imagine „de înaltă definiție”. În prezent, standardul DVB-T este considerat învechit și a fost înlocuit cu DVB-T2. În Rusia, transmisia digitală se desfășoară în Standard DVB-T2 cu suport pentru standardul de compresie video MPEG4 și modul Multiple PLP.

TV de înaltă definiție (HDTV) – cea mai buna calitate in acest moment. HDTV vine în două variante - 1080i și 720p. Formatul 720p are o rezoluție de 1280x720 pixeli și scanare progresivă, în timp ce formatul 1080i are o rezoluție a imaginii de 1920x1080 pixeli cu scanare întrețesă. Formal, numărul de pixeli dintr-o imagine 720p este de două ori mai mic decât în ​​1080i, dar în 720p se formează un întreg cadru într-o singură trecere, iar în 1080i jumătate. 1080i este mai potrivit pentru videoclipuri cu un minim de mișcare și maxim detaliu, în timp ce 720p este opusul, din acest motiv nu este nevoie să le comparăm.

Televiziune digitală prin cablu

În paralel cu transformarea televiziunii terestre, operatorii de cablu se gândesc și la optimizarea spectrului de frecvențe și dezvoltarea serviciilor. În domeniul televiziunii prin cablu, o cale tipică de dezvoltare este lansarea difuzării în format DVB-C (o versiune a standardului DVB pentru rețelele de cablu, caracterizată printr-un raport de compresie mai scăzut și o imunitate mai mică la zgomot în comparație cu standardul terestru, care este destul de acceptabil în cablu). La trecerea la digital, operatorii au posibilitatea de a gestiona în mod flexibil conținutul, de exemplu, alocarea pachetelor de canale, deschiderea și închiderea accesului la acestea pentru utilizatori etc. Pentru a decripta canalele criptate din partea abonatului, se folosesc așa-numitele carduri de acces. Fiecare sistem de codare are propriul său, dar standardul oferă un conector universal pentru conectarea unui modul CAM la un televizor sau set-top box pentru un anumit tip de codificare, în care este deja instalată o cartelă de acces.

La fel ca DVB-T2, versiunea prin cablu a televizorului digital acceptă conținut de înaltă definiție (HD). Dar este la latitudinea fiecărui operator să decidă dacă include sau nu canale HD în rețeaua sa. Trebuie remarcat faptul că aproape toate rețelele de cablu din Rusia, unde a fost lansată televiziunea digitală, oferă canale HD. Unii chiar au experimentat cu canale 3D.

Echipament pentru recepția DVB-T2 și DVB-C

Pentru a vizualiza un semnal digital din rețelele de cablu, aveți nevoie de echipamente care acceptă standardul corespunzător. Televizoarele și decodificatoarele cu suport DVB-C au fost puse în vânzare încă din 2007, așa că dacă v-ați schimbat receptorul TV în ultimii ani, atunci cel mai probabil aveți suport pentru versiunea prin cablu a standardului DVB. În mod ideal, pentru a se conecta la televiziunea digitală prin cablu, proprietarul unui astfel de televizor trebuie doar să achiziționeze un modul CAM de la operator și să instaleze acolo o cartelă de acces. Dar, deoarece fiecare operator determină însuși politica de funcționare a serviciului, modulele CAM uneori nu sunt oferite, iar apoi abonații trebuie să achiziționeze un dispozitiv intermediar - un set-top box cu suport pentru sistemul de acces condiționat (CAS) utilizat de către operator. Cel mai adesea, astfel de dispozitive sunt „personalizate” pentru un singur TVA.

Dacă un operator de cablu oferă canale HD, atunci pentru a le viziona echipamentul trebuie să accepte și rezoluție HD. În general, suportul pentru DVB-C (DVB-T/T2) nu înseamnă deloc suport pentru Full HD (rezoluția imaginii 1920x1080 pixeli atât pentru televizoare, cât și pentru set-top box). Situația este similară cu canalele 3D.

Faptul că un televizor acceptă versiunea prin cablu a standardului DVB nu înseamnă că decodifică și versiunea digitală over-the-air. Livrările de echipamente cu suport DVB-T2 în țara noastră au început abia în 2012. Deci, putem spune cu încredere că, dacă televizorul dvs. a fost achiziționat mai devreme, atunci nu va „înțelege” standardul DVB-T2. De asemenea, decodurile prin cablu acceptă rareori DVB-T2. Dacă dispozitivul dvs. TV nu vă permite să recepționați „digital” terestre în mod implicit, nu trebuie să îl schimbați. Vă puteți limita la achiziționarea unui set-top box pentru DVB-T2. Tunerele TV digitale ale acestui standard sunt disponibile în diferite modele, inclusiv ca accesorii compacte pentru tablete și computere cu conector USB.

Televiziunea prin internet

Un canal de internet este, de asemenea, utilizat pentru a transmite un semnal de televiziune digitală între operatorul de telecomunicații și televizorul telespectatorului. La nivel global, proiectele de televiziune în rețea pot fi împărțite în IPTV și OTT. Deși OTT este un tip de IPTV, acestea sunt de obicei considerate ca servicii diferite. Este general acceptat că IPTV este un serviciu din cadrul rețelei operatorului care asigură difuzarea canalelor în timp real, iar OTT (Over The Top) este orice serviciu video (nu doar difuzarea canalelor, ci și cinema, adică video la cerere. ) furnizate prin Internet . Multe platforme de operator comune acceptă ambele opțiuni în cadrul aceluiași serviciu, așa că nu are sens să vorbim despre o separare strictă a IPTV și OTT.

Echipament pentru IPTV sau OTT

În acest moment, producătorii de televizoare nu au convenit încă asupra unui standard unic pentru serviciile IPTV (OTT). Prin urmare, deocamdată, telespectatorii sunt nevoiți să aleagă între mai multe opțiuni disponibile pentru vizionarea televizorului pe internet:

  • – operatorii furnizează aplicații pentru a se conecta la serviciu. Este important să nu puteți utiliza o soluție terță parte aici: singurul care poate lansa un astfel de program pentru această rețea particulară este operatorul care oferă serviciul.
  • – capacitatea de a conecta IPTV la un televizor este determinată de prezența conectorilor pentru conectarea unui set-top box. Costul unor astfel de dispozitive este însă ceva mai mare decât cel al consolelor de difuzare. Există chiar și dispozitive universale care funcționează în rețelele diferiților operatori (reconectarea poate necesita schimbarea firmware-ului gadgetului, dar cel puțin nu achiziționarea de echipamente noi) și servind și ca centru media acasă (de exemplu, Dune HD).
  • vizionarea canalelor pe computer - Adesea, pachetul „computer” este mai mic și rar puteți găsi acolo canale HD.
  • televizor pe dispozitive mobile.

Rețineți că IPTV poate difuza canale HD, 3D și chiar canale. Dar pentru a le vizualiza ai nevoie de un set-top box și un televizor care să accepte aceste standarde și rezoluții.

TV pe dispozitive mobile

Ideea televiziunii mobile a devenit larg răspândită atunci când Internetul mobil de mare viteză și IPTV sunt combinate. Avantajul său în comparație cu standardele digitale terestre, prin cablu și prin satelit este că, potențial, un semnal de televiziune poate fi recepționat nu numai pe dispozitive produse special, ci și folosind orice dispozitiv mobil, inclusiv un smartphone sau o tabletă. De asta profită mulți operatori de telecomunicații care au lansat anterior proiecte IPTV (OTT). Pentru a lucra cu conținut codificat, operatorii de telecomunicații lansează aplicații pentru gadgeturi mobile. Mai mult, astfel de programe vă permit adesea să gestionați abonamentele la canale sau un set-top box de acasă. Recent, au apărut multe proiecte care nu sunt asociate deloc cu niciun operator sau furnizor de telecomunicații, ci oferă doar conținut video pentru utilizatorii de smartphone, precum Amediateka, IVI gratuit etc.

Sper că acum înțelegeți diferențele dintre tipurile de televiziune digitală: cablu, televiziune prin internet, satelit și terestră.

Astăzi, DVB-T2 poate fi numit cel mai avansat sistem de televiziune digitală terestră din lume. În acest articol vom încerca să înțelegem cum standardul DVB-T2 a reușit să ocupe o poziție de lider pe piața globală de difuzare a televiziunii digitale terestre, precum și ce avantaje are față de predecesorul său, standardul DVB-T.

Ce este DVB-T2?

Standardul DVB-T2 este cel mai avansat sistem de televiziune digitală terestră (TDT) din lume. Se caracterizează printr-o mai mare stabilitate, flexibilitate și eficiență cu cel puțin 50% mai mare în comparație cu toate celelalte sisteme TDT. Acest standard acceptă difuzarea în formatele SD, HD, Ultra HD, difuzarea televiziunii mobile, precum și orice combinație a formatelor de mai sus.

Originile

La un moment dat, standardul DVB-T a devenit cel mai utilizat pe scară largă din lume. Din 1997, când a fost aprobat oficial ca valabil, peste 70 de țări din întreaga lume au lansat platforme de difuzare DVB-T, iar astăzi 70 de țări din întreaga lume au început deja lansarea multiplexurilor în sistemul DVB-T2 sau au aprobat oficial acest standard. .

Pe măsură ce țările europene tranzitează de la difuzarea analogică la cea digitală și deficitul spectrului de frecvență crește, preocuparea DVB a subliniat cerințe comerciale generale pentru dezvoltatorii unei versiuni actualizate a standardului, care trebuia să asigure o utilizare și mai eficientă a resursei de frecvență. Sistemul DVB-T2 a reușit să îndeplinească toate aceste cerințe fără probleme, inclusiv capacitatea crescută, fiabilitatea și capacitatea de a continua să utilizeze antenele existente. Prima versiune a standardului DVB-T2 a fost aprobată în 2009 (versiunea EN 302 755), iar în 2011 a apărut o versiune îmbunătățită a sistemului, care, în special, include un nou T2-Lite substandard, conceput pentru nevoile mobile. transmisie și recepție TV către dispozitive portabile.

Cum functioneaza?

Standardul DVB-T2, la fel ca și predecesorul său, utilizează modulația OFDM (multiplexare cu diviziune de frecvență ortogonală) cu mai multe subpurtători capabile să transmită un semnal stabil și, de asemenea, are un număr mare de moduri diferite, făcând acest standard extrem de flexibil. Sistemul DVB-T2 folosește același tip de codificare de corectare a erorilor care este folosit în sistemele DVB-S2 și DVB-C2: este o combinație de LDPC (cod de verificare a parității de densitate scăzută) și BCH (cod Bose-Chaudhury-Hocquengham) tipuri de codare), oferind o stabilitate ridicată a semnalului. În același timp, sistemul vă permite să schimbați numărul de purtători, dimensiunea intervalelor de gardă și semnalele pilot, făcând posibilă optimizarea supraîncărcării pentru orice canal transmis specific.

Sistemul DVB-T2 utilizează, de asemenea, noi tehnologii suplimentare, în special:

  • Utilizarea mai multor canale de nivel fizic permite ajustarea separată a stabilității fiecăruia dintre programele transmise în cadrul canalului pentru a se ajusta la condițiile de recepție necesare (de exemplu, o antenă interioară sau o antenă externă). În plus, această funcție permite receptorului să economisească energie prin decodarea doar a unui anumit program din multiplex, și nu a întregului pachet transmis.
  • Codarea Alamauti, care este o metodă de diversitate a transmițătorului. Vă permite să îmbunătățiți calitatea acoperirii în rețelele mici cu o singură frecvență.
  • Caracteristica de rotație a constelației oferă fiabilitate atunci când se utilizează constelații de ordin scăzut.
  • Funcție de interval extins, inclusiv intervale de biți, timp, pătrat și frecvență.
  • Future Extensibility Function (FEF) - permite îmbunătățiri viitoare ale standardului, păstrând în același timp compatibilitatea.

Ca rezultat, un sistem DVB-T2 poate oferi rate de date mult mai mari decât DVB-T și oferă, de asemenea, o stabilitate mai mare a semnalului. Pentru comparație, cele două rânduri de jos din tabel arată ratele maxime de date la un raport semnal-zgomot fix și raportul semnal-zgomot necesar la o rată de date fixă ​​(utilizabilă).

T2-Lite

Subsistemul T2-Lite a fost primul profil suplimentar din standard care a fost adăugat datorită existenței principiului FEF. Acest profil a fost introdus oficial în iulie 2011 pentru a sprijini difuzarea și recepția mobilă pe dispozitive portabile, precum și pentru reducerea costurilor de implementare a acestor tipuri de transmisii. Noul profil este un subsistem al standardului DVB-T2 care utilizează două rate suplimentare de codare LDPC. Prin utilizarea doar a elementelor relevante pentru recepția pe dispozitivele mobile și portabile din subsistem, precum și prin limitarea ratei de transfer de date la 4 Mbit/s pe canal de strat fizic, complexitatea creării și implementării unui nou chipset a fost redusă cu 50%. Utilizarea principiilor FEF permite ca programele să fie transmise pe același canal de frecvență în T2-Lite și T2 de bază, chiar și atunci când cele două profiluri au valori diferite de transformată Fast Fourier (FFT) sau intervale de gardă diferite.

Cucerirea pieței

Ca și în cazul DVB-T, noul standard a fost destinat nu numai transmiterii de programe către dispozitive echipate cu antene externe sau interioare, ci și recepției pe computere, laptopuri, televizoare auto, radiouri, smartphone-uri, dongle și alte receptoare inovatoare. În țările în care platformele DVB-T erau deja în funcțiune, standardele DVB-T și DVB-T2 continuă, de obicei, să coexiste de ceva timp, iar în acele țări în care nu exista transmisie digitală ca atare, există o oportunitate unică de a comuta direct de la transmisia analogică la cea digitală la standardul DVB-T2, ocolind etapa de implementare DVB-T.
În prezent, pe piața mondială există un număr mare de decoduri și televizoare compatibile DVB-T2 la vânzare, iar prețurile au scăzut deja la 25 de dolari pentru cele mai ieftine modele. Diferența de preț dintre televizoarele compatibile DVB-T și DVB-T2 nu mai este semnificativă.
Prima țară care a început să introducă transmisia digitală în standardul DVB-T2 a fost Marea Britanie, unde difuzarea DVB-T2 a fost lansată în martie 2010 în paralel cu platformele DVB-T existente. În perioada 2010-2011, platformele DVB-T2 au fost lansate în Italia, Suedia și Finlanda, iar foarte curând în fiecare dintre aceste țări difuzarea în acest standard a fost organizată la nivel național.
În Ucraina, lansarea transmisiei digitale în format DVB-T2 a început în toamna anului 2011. Construcția unei rețele de transmițătoare on-air a fost realizată de compania Zeonbud. În ianuarie 2012, semnalul cu cifre de aer a fost codificat de sistemul de acces condiționat Irdeto Cloaked CA. În acest sens, piața echipamentelor de recepție a fost limitată, iar în urma licitațiilor desfășurate în aprilie și iulie 2012, două companii au devenit principalii furnizori de set-top box-uri digitale - Strong și Romsat.
Cu toate acestea, în luna iulie a acestui an, Consiliul Național pentru Televiziune și Radiodifuziune, în noua sa componență, a întors procesul de digitalizare a țării la 180 de grade, obligând furnizorul rețelei naționale de radiodifuziune digitală terestră Zeonbud să dezactiveze codificarea semnalului. Astfel, introducerea standardului DVB-T2 pe teritoriul Ucrainei capătă o nouă culoare și, cel mai probabil, în viitorul apropiat piața de televiziune va fi plină de receptoare de televiziune digitală la un preț accesibil, ceea ce va stimula efectiv interesul populației pentru noul tip de televiziune și, de asemenea, va permite țării să își îndeplinească termenul limită pentru angajamentele de trecere la digital este 17 iulie 2015.
Rețineți că platformele DVB-T2 cu plată au fost lansate și în afara Europei. De exemplu, în Zambia, Namibia, Nigeria, Kenya și Uganda și într-un număr de alte țări, este așteptată lansarea difuzării în acest standard în viitorul apropiat. Transmisiuni de testare ale acestui standard se desfășoară în prezent în multe părți ale lumii și multe țări iau în considerare adoptarea DVB-T2 ca standard de difuzare digitală terestră.

Noul standard de televiziune digitală DVB-T2 oferă răspunsuri simple la întrebările care îi preocupă pe locuitorii regiunii.

Ce este DVB-T2?

Aceasta este a doua generație a standardului european pentru televiziunea digitală terestră. Diferă semnificativ de prima generație DVB-T în caracteristicile fizice. Din acest motiv, decodificatoarele și televizoarele cu receptor DVB-T sunt incompatibile cu DVB-T2. Standardul de a doua generație este utilizat într-un număr de țări ale Uniunii Europene, Ucraina, Belarus, Kârgâzstan, Tadjikistan și Armenia.

În Rusia, DVB-T2 a fost ales ca standard pentru televiziunea digitală terestră în cadrul Programului țintă federal „Dezvoltarea difuzării de televiziune și radio în Federația Rusă pentru 2009–2015”. Întreprinderea Unitară Federală de Stat „Rețeaua Rusă de Televiziune și Radiodifuziune”, executantul programului, a creat două pachete gratuite (multiplexuri) de două duzini de canale.

Cum diferă noul standard de televiziune digitală terestră de cel vechi?

Datorită capacităților echipamentelor moderne și procesării mai complexe a semnalului matematic în noul standard, capacitatea rețelelor de difuzare este crescută semnificativ, permițând transmiterea mai multor informații într-un pachet digital. Standardul oferă perspective pentru organizarea difuzării „locale”. Fluxul DVB-T2 este mai bine protejat de interferențe. Dacă resursa de frecvență este eliberată, devine posibil să primiți mai multe canale în moduri de înaltă și ultra-înaltă definiție și chiar să vă uitați la televizor 3D.

În plus, deja acum, atunci când difuzează primul și al doilea multiplex, telespectatorii au acces la un nou serviciu: „TeleGuide”. În general, televizorul DVB-T2 este mai potrivit pentru implementarea funcțiilor SMART.

De ce sunt necesare aceste schimbări dacă am fost mulțumit de toate înainte?

În primul rând, să ai încredere în viitor. Televiziunea digitală a înlocuit deja televiziunea analogică aproape în toată lumea. Standardul DVB-T2 a fost ales ca principal pentru utilizare în Rusia la cel mai înalt nivel federal, ceea ce înseamnă că în viitor toate emisiunile de televiziune se vor desfășura pe baza acestuia.

În plus, viața modernă depinde în mod direct de fluxurile de informații și nu trebuie ignorate capabilitățile de transmitere a datelor oferite de standardul DVB-T2. Dacă înainte un televizor era doar un mijloc de vizionare a mai multor canale TV, astăzi acesta combină deja o mulțime de funcții, de la înregistrarea programelor ratate până la lucrul cu Internetul.

În cele din urmă, în ciuda faptului că difuzarea analogică a canalelor este încă pe deplin disponibilă, tranziția finală la televiziunea digitală este doar o chestiune de timp. Este prea scump să se mențină tehnologii de difuzare a televiziunii analogice învechite, dar noile tehnologii oferă multe oportunități de îmbunătățire a calității vieții rușilor.

Cine este afectat de trecerea la noul standard de difuzare DVB-T2?

Modificările i-au afectat exclusiv pe acei rezidenți ai regiunii care erau deja abonați la televiziunea digitală și utilizau echipamente din standardul DVB-T anterior. Decodificatoarele, televizoarele cu decodor încorporat și tunerele TV de computer DVB-T sunt incompatibile cu noul standard, iar difuzarea multiplexurilor în vechiul standard în regiunea Kaliningrad a fost oprită de la jumătatea lunii ianuarie.

Cu toate acestea, conform statisticilor, majoritatea locuitorilor din regiune folosesc astăzi televiziunea prin cablu sau prin satelit, precum și IP-TV. Acești abonați nu au fost afectați de trecerea la noul standard. Doar abonații rețelei de cablu puteau observa întreruperi rare în difuzarea programelor individuale timp de câteva zile.

Ce echipament este necesar pentru vizionarea canalelor în noul standard?

În primul rând, veți avea nevoie de o antenă - fie una comună pe acoperiș, fie una de interior.

Este foarte probabil ca televizorul dvs. să accepte deja standardele de televiziune digitală adoptate în Rusia (standard DVB-T2, compresie MPEG-4, modul Multiple PLP). Majoritatea producatorilor de top din lume furnizeaza astfel de televizoare in tara noastra. Dacă sunteți pe cale să cumpărați un televizor nou, asigurați-vă că acesta acceptă aceste standarde.

Dacă dintr-un motiv oarecare televizorul dvs. nu este compatibil cu standardele de televiziune digitală, va trebui să achiziționați un set-top box pentru a primi un semnal digital. Poate fi numit și receptor digital terestru sau SetTopBox (STB). Standardul set-top box-ului este de obicei scris pe partea din față, asigurați-vă că set-top box-ul acceptă standardul DVB-T2.

Dacă doriți să primiți un semnal de televiziune digitală și canale TV prin cablu în același timp, atunci veți avea nevoie de un așa-numit combinator de semnal TV.
Este important să știți că antena dvs. de satelit nu vă permite să utilizați transmisia de televiziune digitală, deoarece funcționează într-un standard complet diferit. În plus, trebuie remarcat faptul că un set-top box nu vă permite să vizionați diferite canale de televiziune digitală pe diferite televizoare.

Este scump noul standard de difuzare?

Nu, acum televizoarele DVB-T2 și set-top box-urile nu sunt mai scumpe decât vechiul echipament standard. În plus, rețineți - multiplexurile federale sunt garantate gratuit pentru populația rusă, spre deosebire de televiziunea prin cablu, satelit sau internet. Costul set-top box-ului necesar începe de la 1300 de ruble.

Cum se configurează un televizor pentru a primi un semnal în standardul DVB-T2?

În primul rând, ar trebui să citiți instrucțiunile pentru televizorul dvs. și/sau set-top box-ul digital pentru a conecta echipamentul. De asemenea, poate fi necesar să activați tunerul digital al televizorului dvs. (prin selectarea țării în secțiunea corespunzătoare a meniului de setări - Polonia, Lituania sau Germania). Atunci ar trebui să începeți o căutare automată a canalelor - în cele mai multe cazuri, nivelul de semnal încorporat și indicatorul de calitate vă vor permite să configurați optim antena pentru recepția de televiziune digitală.

Dacă trebuie să configurați manual canalele TV digitale, atunci utilizați următoarele setări: primul multiplex este difuzat pe 47 TVK, frecvență 682 MHz, al doilea multiplex este difuzat pe 30 TVK, frecvență 546 MHz (RTPS Kaliningrad).

Ce canale puteți viziona în standardul DVB-T2?

În prezent, în regiunea Kaliningrad sunt difuzate două multiplexuri (pachete): RTRS-1 și RTRS-2.

Primul multiplex, difuzat simultan de la cinci stații de transmisie la o frecvență de 682 MHz, include canalele: „Canalul Unu”, „Rusia” (Rusia-1), „Rusia-2” (Rusia-2, canal de sport), „ NTV” , „Petersburg - Canalul 5”, „Rusia - Cultură” (Rusia-K), „Rusia-24” (Rusia-24), „Carusel”, „Televiziunea publică a Rusiei”, „Centrul TV”.

Al doilea multiplex, difuzat de la o stație de transmisie din Kaliningrad la o frecvență de 546 MHz, include canalele: „Ren-TV”, „Spas”, „STS”, „Domashny”, „TV3”, „NTV Plus Sport”, „Zvezda”, „Mir”, „TNT”, „Muz TV”.